Dom - budowa i wnętrze, Miasto

Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

świadectwo energetyczne

Przygotowanie się do transakcji związanej z zakupem albo sprzedażą nieruchomości może wymagać od nas bardzo wielu różnych czasami skomplikowanych czynności. Procedury będą dotyczyć kluczowych dla nas dokumentów, a nie możemy zapomnieć o tym, że potrzebne będą na przykład świadectwa energetyczne budynku. Takie dokumenty występują również pod nazwą certyfikatu albo paszportu energetycznego.

Pamiętajmy, że w konkretnych sytuacjach będziemy zobligowani do tego, aby taki dokument był sporządzony. W praktyce świadectwa energetyczne budynku będą wykonywane po wcześniejszej ocenie energetycznej nieruchomości. Należy obliczyć zapotrzebowanie domu lub budynku na energię, która jest potrzebna do ogrzania albo wentylacji, czy też przygotowania ciepłej wody.

Czym są świadectwa energetyczne budynku?

Pamiętajmy jednak, że świadectwa energetyczne budynku nie w każdej sytuacji będą niezbędne. Jak wspomnieliśmy, obecnie przepisy przewidują taki wymóg tylko w sytuacji, gdy planowana jest transakcja handlowa. Wtedy, gdy chcemy się pozbyć budynków poprzez sprzedaż lub je wynająć, to wtedy konieczne będzie świadectwo charakterystyki energetycznej. Poza tym dokumenty takie będą dotyczyły także starszych budynków. Gdy chcemy je kupić na rynku wtórnym, to musi być nie tylko przeanalizowana cena, ale właśnie wydane musi być również świadectwo charakterystyki energetycznej dla starych budynków. Tak samo procedura będzie wyglądać, jeżeli zainteresował nas zakup lokalu od dewelopera.

Na kim spoczywa obowiązek przedstawienia świadectwa charakterystyki energetycznej?

Ważną kwestią również będzie to, na kim spoczywa obowiązek, aby przedstawić świadectwo charakterystyki energetycznej, gdy ktoś chce się pozbyć mieszkania na przykład na rynku wtórnym. Otóż w takich okolicznościach obowiązek taki spada na barki osoby lub podmiotu sprzedającego, czy też wynajmującego mieszkanie lub dom. Wtedy też bezwzględnie należy się postarać o audyt efektywności energetycznej. Kraków i inne miasta oczywiście oferują firmy, które mogą sporządzić taki dokument niemal od ręki. Poza tym pamiętajmy, że w przypadku transakcji świadectwo charakterystyki energetycznej moje ciepło zawsze musi być dołączone do dokumentacji w trakcie sporządzania aktu notarialnego.

Czy audyt energetyczny jest kosztowny?

Nie powinniśmy się także obawiać jakichś zbyt wygórowanych kosztów, jeśli chodzi o audyt energetyczny budynku. Cena – Kraków albo inne miasta oferują opłaty umiarkowane. Najczęściej jest to kilkaset złotych. Segmenty na sprzedaż można znaleźć w Ożarowie Mazowieckim i tam pod Warszawą zamieszkać. Trzeba jednak brać pod uwagę, że jeżeli stwierdzone będą jakieś niekorzystne energetyczne parametry, to specjalista może uznać, że zatajono wadę fizyczną. Wówczas może dojść do:

  • obniżenia ceny;
  • unieważnienia umowy.

Kto może sporządzać świadectwo energetyczne?

Kluczowe jest, aby doświadczony i znany specjalista wykonał audyt energetyczny czyste powietrze. Kraków i inne miasta oferują specjalistów, którzy są wpisani do centralnego rejestru prowadzonego przez ministra do spraw budownictwa. Jednocześnie też taki specjalista powinien poinformować, kiedy należy wykonać obowiązkowy audyt energetyczny. Kraków jest zresztą ceniony w tej branży. Pracuje tu wielu specjalistów, którzy realizują takie audyty profesjonalnie.

author-avatar

About Bartosz Kraliński

Autorzy strony to nie tylko fachowcy, ale też pasjonaci. Od lat śledzimy trendy dotyczące urządzania wnętrz, ze szczególnym naciskiem na meble i ich dobór pod kątem specyfiki pomieszczenia. Wyspecjalizowaliśmy się w meblach tapicerowanych do salonu.