Dom - budowa i wnętrze, Miasto

Pergola drewniana- na tarasie i w ogrodzie

pergola

Zadowalający efekt wizualny przestrzeni wokół domu, to suma kilku składowych takich jak:

 • przemyślane usytuowanie i układ obiektów względem siebie,
 • optymalne zagospodarowanie terenu z wykorzystaniem roślinności i małej architektury ogrodowej,
 • zastosowanie materiałów wysokiej jakości, które zapewnią trwałość i estetykę wykonania.
tarasy-pergole Kraków

Posiadacze domów jednorodzinnych, mając ku temu sprzyjające warunki, zwykle dążą do stworzenia przytulnego miejsca, do odpoczynku na świeżym powietrzu. Doskonałe efekty można uzyskać budując https://www.pimex.pl/produkty/tarasy/pergola-tarasowa-zadaszenie-tarasu pergole tarasowe Kraków, które przy odpowiedniej aranżacji są jednocześnie funkcjonalne oraz zdobią przestrzeń wokół domu.

Zróżnicowana architektura i gęstość zabudowy miasta Kraków, sprzyja różnorodności rozwiązań stosowanych dla pergoli, zarówno tych na przydomowych tarasach jak i wolnostojących w ogrodach. 

Do budowy pergoli tarasowej czy ogrodowej, warto wybrać uniwersalny materiał, jakim jest drewno. Taka pergola oprócz tego że spełnia podstawowe funkcje dobrze komponuje się z innymi elementami otoczenia typu:

 • garaże drewniane i wiaty garażowe drewniane,
 • altany drewniane,
 • zabudowy koszy śmietnikowych, 
 • drewutnie i narzędziownie.

Elementy drewniane wykonane są z drewna litego, drewna klejonego BSH (czyli przeznaczonego na konstrukcje i klejonego żywicami naturalnymi), używa się także drewna konstrukcyjnego KVH(wytrzymałego klejonego na mikrowczepy).

tarasowe pergole

Przy wyborze gatunku drewna na pergole tarasowe i pergole ogrodowe, warto zwrócić szczególną uwagę na drewno egzotyczne, które cechuje wysoka twardość i wytrzymałość na zmienne warunki atmosferyczne czy szkodniki.  Natomiast wśród innych gatunków polecany jest także modrzew syberyjski, wytrzymały na warunki atmosferyczne i grzyby. Dzięki prawidłowej impregnacji również szeroko stosowane są gatunki krajowe.

Indywidualny projekt pergoli możliwy jest dzięki zastosowaniu drewnianych, ażurowych ścianek bocznych. Dzięki nim zyskujemy większą oryginalność, ochronę przed słońcem i wiatrem, a także świetną bazę dla roślinności jaką możemy tam wprowadzić, co wiąże się jednocześnie z większą prywatnością.

Strefa relaksu na zadaszonym tarasie

Ciekawie zaprojektowany i odpowiednio wykonany taras, jest wymarzonym miejscem na spędzenie wolnego czasu. Wysoki stopień nasłonecznienia tarasu od strony południowej, często skłaniać może do tego aby zadaszyć go w całości,  niekiedy wystarczy tylko częściowe zadaszenie np. jeśli w pobliżu mamy już nasadzenia drzew, krzewów lub dodatkowe przepierzenia dające cień i dodatkową osłonę od wiatru czy opadów.

Bardzo istotną kwestią jest zadaszenie tarasu kompozytowego Kraków, gdyż jego funkcjonalność w dużym stopniu, zależy od przystosowania go do zmieniających się warunków pogodowych.

Niezależnie od tego czy jako materiał budulcowy głównej powierzchni płaskiej, zastosowana została deska kompozytowa, czy też posiadamy taras drewniany, jego płaszczyzna dzięki zadaszeniu będzie się znacznie mniej nagrzewać, co znacznie zwiększy komfort użytkowania.

Wachlarz możliwości zadaszenia tarasów jest bardzo szeroki, niektóre z nich to:

 • zadaszenie drewniane, 
 • pokrycie dachówką lub blachodachówką,
 • płyty z poliwęglanu litego lub komorowego,
 • zadaszenie szklane, 
 • roleta materiałowa,
 • markiza.
pergole w ogrodzie

Funkcja pergoli w odsłonięciu tarasu

Dzięki wykorzystaniu odpowiednio dobranych materiałów, pergole tarasowe w Krakowie mogą skutecznie chronić przed słońcem, wiatrem oraz opadami, świetnie pasować do bryły i kolorystyki budynku oraz tarasu.

Nowoczesny design i dodatkową funkcjonalność pergole zawdzięczają też takim rozwiązaniom jak:

 • żaluzje proste poziome lub pionowe,
 • ruchome rolety z materiału wodoodpornego, 
 • przeszklenia stałe lub szklane drzwi przesuwne,
 • kurtyny z systemem czujników słońca, wiatru i deszczu sterowane bezprzewodowo,
 • wbudowane oświetlenie.

Dzięki przemyślanej aranżacji i profesjonalnemu wykonaniu, taki zadaszony taras to idealne miejsce do spędzenia czasu z rodziną czy grilla, bez względu na kaprysy pogody.

author-avatar

About Bartosz Kraliński

Autorzy strony to nie tylko fachowcy, ale też pasjonaci. Od lat śledzimy trendy dotyczące urządzania wnętrz, ze szczególnym naciskiem na meble i ich dobór pod kątem specyfiki pomieszczenia. Wyspecjalizowaliśmy się w meblach tapicerowanych do salonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *